DAMLA SÖNMEZ

Oyuncu


İstanbul’da doğdu. Paris’te, Sorbonne Üniversitesinde tiyatro eğitimi aldı. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde eğitimine devam etti. Londra’da London Dramatic School of Arts’ta Jillian O'Dowd's Çağdaş Oyunculuk Atölyesine ve New York’ta Black Nexxus Academy’nin Stuart Burney atölyesine katıldı.


Lars Noren’in Savaş adlı oyunundaki rolüyle Yeni Tiyatro Dergisi’nin En İyi Yardımcı Kadın Oyunu ödülüne layık görüldü, Mayenburg’un Bi Parça Plastik oyunundaki rolüyle Afife Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu adayı oldu.


İlk sinema filmi Bornova Bornova (2009) ile Antalya Altın Portakal’da En iyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı, performansıyla Sadri Alışık Oyunculuk Ödülleri’nde ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde ödüllendirildi.


2014’te başrolünü oynadığı Deniz Seviyesi ile Milano Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde En iyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı. 2018’de başrolünde oynadığı Sibel ile Seattle’dan, Adana’ya, Muret’e, Eskişehir’e 11 ödül kazandı. 2018’de Sibel ile Asia-Pacific Screen Awards’da en iyi kadın oyuncu adayı oldu.


2010’dan itibaren televizyon dizilerinde rol almaya başlayan Sönmez son olarak Netflix için çekilen Empire Rising:Ottoman adlı dizide yer aldı, halen Çukur’da oynuyor.


Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.